Jakub Wróblewski > Materiały dodatkowe > Platforma na wodzie


Poruszanie się na pływającej platformie

Prezentacja doświadczenia z masą przesuwającą się po platformie w dwóch wersjach: na wodzie i w powietrzu (podwieszone na nitkach). Materiały do dyskusji (wątki o kajaku) na pl.sci.fizyce, grudzień 2006.

Masa platformy: 343 g (podwieszona), 351 g (w wodzie, z folią ochronną). Masa wózka: 132 g. Wózek ma własny napęd sprężynowy, przepalenie nitki powoduje przejechanie na drugi kraniec platformy. Sorawdziłem przesunięcie (względem tła) platformy i wózka w dwóch przypadkach: platformy pływającej w wodzie i podwieszonej na nitkach długości ok. 1,5 m. Poniżej filmy z doświadczeń i wyniki pomiaru.

Odległości odczytane z filmu (jednostki umowne):
- przesunięcie platformy: 30.3,
- przesunięcie wózka: 108.
Ze stosunku mas wynika, że przy tym przesunięciu wózka platforma powinna przemieścić się bardziej - o ok. 40. Prawdopodobnym powodem mniejszego przesunięcia jest opór/przemieszczanie się wody pod platformą.

Odległości odczytane z filmu (jednostki umowne):
- przesunięcie platformy: 6.46,
- przesunięcie wózka: 21.1.
Ze stosunku mas wynika, że przy tym przesunięciu wózka platforma powinna przemieścić się bardziej - o ok. 8.0. Różnica jest mniejsza, niż w przypadku wody. Tym razem zapewne dało o sobie znać zbyt duże wychylenie platformy z położenia równowagi. Na filmie widać, że chwilę później to zjawisko jest na tyle silne, że platforma zatrzymuje się, zanim wózek dojedzie do końca. Dlatego też pomiar przeprowadziłem w początkowej, stosunkowo niezakłóconej fazie ruchu.